Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Turek. Nagrody w konkursie architektonicznym

GB
Miasto Turek. Nagrody w konkursie architektonicznym
Miasto Turek. Nagrody w konkursie architektonicznym Miasto Turek
Miasto Turek - Rozstrzygnięto konkurs urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie koncepcji przedsięwzięcia publicznego pn. „Przekształcenie i renowacja centralnych przestrzeni publicznych miasta Turku”.

Teatr letni nad stawem w parku, zalesienie placu Wojska Polskiego, fontanny na placu Sienkiewicza czy oryginalny budynek toalety miejskiej - to tylko niektóre pomysły, które zostały nagrodzone w konkursie urbanistyczno-architektonicznym na opracowanie koncepcji przedsięwzięcia publicznego pn. „Przekształcenie i renowacja centralnych przestrzeni publicznych miasta Turku”.

Na konkurs napłynęło czternaście prac. Siedem z nich odrzucono z powodu nie spełnienia formalnych warunków konkursu. Pozostałe opracowania poddano ocenie merytorycznej. Jak się okazało, żadna w pełni nie odpowiadała oczekiwaniom sformułowanym w warunkach konkursu. W związku z tym pierwszej i drugiej nagrody nie przyznano. Wskazano natomiast trzy równorzędne nagrody trzecie.

Miasto Turek. Nagrody w konkursie architektonicznym

Najwyżej oceniono koncepcję Biura Studiów i Projektów Barbary Średniawy z Bytomia, która nawiązywała do stylistyki kojarzonej z pracami Józefa Mehoffera oraz cechowała się interesującymi rozwiązaniami np. dla budynku toalety i krajobrazu parku. W innej z nagrodzonych prac – autorstwa Pracowni Projektowej Roman Plich z Rychwała – w ocenie sądu konkursowego na uwagę zasługują zwłaszcza kształty fontanny i teatru letniego, uporządkowana koncepcja Placu Wojska Polskiego oraz jego amfiladowego połączenia z Placem Sienkiewicza. Koncepcja trzecia powstała w pracowni architekta Jakuba Botwiny z Warszawy. Została doceniona za nieszablonowe koncepcje przekształceń parku.

Narodzone w konkursie pracownie projektowe zostaną zaproszone do uczestnictwa w tzw. dialogu technicznym, którego celem będzie przygotowanie przetargu ograniczonego na wyłonienie pracowni, która przygotuje uszczegółowioną koncepcję i dokumentację dla przedsięwzięcia. W kolejnym etapie prac przewidziany został również udział mieszkańców miasta.

Konkurs rozstrzygnięto w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. W drugiej części uroczystości odbyła się prelekcja Makarego Górzyńskiego, autora kolejnej części książki pt. „Zabytki miasta Turku i Powiatu Tureckiego”, tym razem poświęconej architekturze i sztuce sakralnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na turek.naszemiasto.pl Nasze Miasto