Mecz z Rosją: Największe polskie zwycięstwa z Rosją i ZSRR

Mecz z Rosją: Największe polskie zwycięstwa z Rosją i ZSRR Anna Kaczmarz/Dziennik Polski/Polskapresse
Aby awansować do półfinału mistrzostw świata w siatkówce, Polacy muszą zwyciężyć w dwóch setach. Jeśli ulegną w tie-breaku, to i tak przejdą do kolejnej fazy, ale jeżeli wygrają mecz z Rosją, to zajmą pierwsze miejsce grupie. Zwycięstwo byłoby też wspaniałym nawiązaniem do historii, w której polskie reprezentacje okazywały się lepsze od Sbornej.

20 października 1957, piłka nożna

Polscy piłkarze po raz pierwszy po wojnie zagrali z ZSRR w eliminacjach do mistrzostwa świata w Szwecji. W czerwcu 1957 roku nafaszerowana gwiazdami Sborna wygrała w Moskwie z biało-czerownymi 3:0. W październiku nasi dostali szansę rewanżu i wykorzystali ją fantastycznie. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie Polacy dzięki dwóm bramkom Gerarda Cieślika zwyciężyli 2:1. Euforia kibiców była tak wielka, że wtargnęli na murawę i zanieśli piłkarzy do szatni, gdzie myli im nogi. Sam Cieślik zdradzał potem, że znajomi bali się, że za strzelanie goli Rosjanom spotka go jakaś kara, ale żadnych represji nie było.

5 września 1972 rok, piłka nożna

Złoto wywalczone na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium to jeden z największych sukcesów w historii polskiego futbolu. Nie byłoby go jednak, gdyby nie mecz ZSRR. Polacy pewnie awansowali z pierwszej fazie grupowej, ale by zagrać w finale trzeba było zająć pierwszą pozycję także w kolejnej grupie. Tymczasem gracze Kazimierza Górskiego skomplikowali sobie życie remisując z Danią. W efekcie musieli pokonać ZSRR. Długo zapowiadało się, że tej sztuki nie uda się dokonać, gdyż od 28 do 79 minuty nasi przegrywali 1:0. Na 10 minut przed końcem z karnego wyrównał Kazimierz Deyna, a w 87. Minucie losy meczu rozstrzygnął Zygfryd Szołtysik. W finale Polska wygrała 2:1 z Węgrami. Turniej ten uważany jest za początek ery "Orłów Górskiego".

31 lipca 1976 roku, siatkówka

Na Igrzyskach w Montrealu Rosjanie szli jak burza. W grupie wygrali wszystkie trzy mecze po 3:0. Potem, także bez straty seta, wyeliminowali Kubańczyków, by w finale trafić na Polskę prowadzoną przez Huberta Wagnera. Kiedy Sborna wygrała 13. z rzędu seta na turnieju, wydawało się, że także nasi nie zdołają jej powstrzymać. Kolejna partia dowiodła jednak, że trener Wagner nie przesadzał głosząc, że interesuje go tylko złoto. Jego zawodnicy wygrali i zrobiło się 1:1. Trzeci set znów należał do Rosjan, ale czwarty wygrali Polacy i doszło do tie-breaka. Tutaj nie było już wątpliwości: biało-czerwoni zwyciężyli pewnie 15:7 i sięgnęli po złoto.

8 kwietnia 1976 rok, hokej

ZSRR, a teraz Rosja, to hokejowa potęga. Nic dziwnego, że spotkania naszej reprezentacji z wielkim sąsiadem rzadko udawało się coś ugrać. Kiedy w 1973 roku mistrzostwa świata organizowano w Moskwie, nasz mecz z gospodarzami zakończył się pogromem 20:0, co jest najwyższą porażką w historii biało-czerwonych. Trzy lata później to my gościliśmy hokejowy mundial. Polacy już pierwszego dnia turnieju grali z ZSRR. Do tego momentu obie drużyny grały ze sobą 25 razy. Wynik zawsze był ten sam – zwycięstwo Rosjan. Bilans bramkowy także był druzgocący 31:255, więc powodów do optymizmu w naszym obozie nie było. Trener Józef Kurek nawet otwarcie mówił, że nie ma co marzyć o równorzędnej walce. Tymczasem Polacy sensacyjnie wygrali 6:4. Spotkanie to do dziś uchodzi za najlepszy mecz w historii polskiego hokeja.

4 lipca 1982, piłka nożna

W meczu z Rosją Polsce wystarczy wygranie dwóch setów, więc możliwa jest „zwycięska porażka”. Nieco podobnie było na mistrzostwach świata w Hiszpanii. Wówczas o jedno miejsce w półfinałach walczyły trzy zespoły: Belgia, Polska i ZSRR. Czerwone Diabły uległy biało-czerwonym 0:3, a Sbornej 0:1. Dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu w bezpośrednim staciu zespołowi Antoniego Piechniczka wystarczył remis, a Rosjanie musieli wygrać. Warto pamiętać, że w Polsce trwał wówczas stan wojenny, a tymczasem na Camp Nou wywieszono liczne flagi Solidarności. Mecz miał węic nie tylko wymiar sportowy, ale również polityczny. Starcie zakończyło się wynikiem 0:0, czyli "zwycięskim remisem", dającym awans Polsce.

28 listopada 2006, siatkówka

Na mistrzostwach świata w 2006 roku Polska trafiła na Rosję w drugiej fazie grupowej. Do półfinałów awansowały dwa zespoły, ale szybko okazało się, że jednym z nich będzie Serbia i Czarnogóra. To oznaczało, że mecz zespołów Raula Lozano i Zorana Gajicia dla obu ekip jest spotkaniem o wszystko. Od początku mecz zdominowali Rosjanie, którzy wygrali pierwsze dwa sety do 19 i wydawało się, że pewnie wywalczą awans. Zamiast dobić Polaków, pozwolili im zwrócić do meczu i boleśnie przekonali się o prawdziwości siatkarskiego powiedzonka przepowiadającego, co czeka tego, kto nie wygrywa w trzech setach. „Powrót z dalekiej podroży” w wykonaniu Polaków zapewnił im miejsce w półfinale, gdzie pokonali Bułgarów. Wprawdzie w meczu o złoto Brazylia okazała się za silna, ale wywalczone w Japonii srebro było i tak wielkim sukcesem. W końcu był to dopiero drugi w historii, a pierwszy od 1974 roku polski medal na siatkarskim mundialu.

17.01.14, piłka ręczna

Na tegorocznych mistrzostwach Europy w piłce ręcznej Polacy zaczęli od porażek z Serbią i Francją. Aby marzyć o awansie musieli pokonać Rosję. Co ciekawe, idealną sytuacją dla biało-czerwonych byłaby minimalna wygrana (1 lub 2 golami), gwarantująca nie tylko awans, ale też punkty w kolejnej fazie. Szybko okazało się jednak, że o jakikolwiek tryumf może być niezwykle ciężko. Sbrona szybko przejęła inicjatywę i momentami prowadziła nawet pięcioma golami. Do przerwy biło-czerwoni przegrywali 10:14. Na drugą połowę wyszli jednak odmienieni. Zaczęli celnie rzucać i skutecznie bronić, co genialnie przełożyło się na tablicę wyników. Polska wygrała 24:22, czyli po początku rodem z horroru, udało się osiągnąć happy end i zrealizować najlepszy z możliwych scenariuszy.