Polichromie Józefa Mehoffera w Turku

Po prawie trzech latach benedyktyńskiej pracy renowacja polichromii w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku dobiegła końca. Pracowało tu kilkudziesięciu specjalistów i konserwatorów z całego kraju, wykorzystano najnowocześniejsze urządzenia, a potrzebne specyfiki sprowadzano z Włoch i Niemiec. Turkowi może pozazdrościć niejedno miasto - dzieło Józefa Mehoffera znów nabrało blasku.

Polichromie Józefa Mehoffera w kościele NSPJ w Turku
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

Polichromie Józefa Mehoffera w kościele NSPJ w Turku (© Fot. Paulina Dobersztyn)

- Naszym celem było doprowadzenie tych polichromii do takiego stanu, jaki zaplanował sobie sam autor. Nie tylko robiliśmy badania, obserwowaliśmy malowidła, ale też czytaliśmy listy Mehoffera, w których zdradził, jakie wrażenia estetyczne chciał uzyskać. Jeździliśmy nawet do jego rodziny do Krakowa, by jeszcze bardziej zgłębić temat. Myślę, że gdyby Mehoffer wszedł dziś do tej świątyni, byłby zadowolony - mówi dr Ewa Roznerska-Świerczewska, pod której kierunkiem prowadzono prace renowacyjne.

- Trzeba powiedzieć, że są to jedne z najpiękniejszych malowideł w Polsce. Rzadko się zdarza, żeby tak znany malarz wykonał polichromie od posadzki po sklepienie włącznie z elementami wyposażenia. Myślę, że Turek już jest w klimacie Mehoffera, ale jeszcze sami mieszkańcy muszą uwierzyć w to, jaki mają tutaj skarb - dodaje dr Ewa Roznerska-Świerczewska.Najnowsze filmy z serwisu Głos.TV:

Konin. Pożegnanie pastora Mendroka
∨ Czytaj dalejJanowice. Najpiękniejszy Święty Mikołaj


Turek zabiegał nie tylko o środki na ratowanie polichromii, ale także na przebudowę miejskiego ratusza. Remont ten pozwoli na umieszczenie w budynku ekspozycji poświęconych artyście. Koszt tych przedsięwzięć to 11 mln złotych, z czego 70 procent kosztów prac pozyskano z UE.

- Jest to rekordowa inwestycja w kulturę w historii całego regionu. Wykorzystaliśmy swoje pięć minut, ale przed nami jeszcze ogrom prac - wyjaśnia Zdzisław Czapla, burmistrz Turku.

Kościół odwiedziła już nawet telewizja BBC.

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!Kinowe i telewizyjne hity na ekranie Twojego komputera - odwiedź Kino TelemagazynuKomentarze (0)

avatar

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Wybierz kategorię