Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu. Zakończyła się budowa biblioteki. Miasto zyskało nowoczesną instytucję. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Książnica Pedagogiczna w Kaliszu
Książnica Pedagogiczna w Kaliszu Andrzej Kurzyński
Książnica Pedagogiczna w Kaliszu gotowa. Zakończyła się budowa nowoczesnej biblioteki, która kosztowała blisko 11,5 mln złotych. Miasto zyskało nowoczesną placówkę, która będzie służyć nie tylko czytelnikom.

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu. Zakończyła się budowa biblioteki

Zakończyła się budowa Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Inwestycja kosztowała prawie 11,5 miliona złotych i została sfinansowana z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego.

- Książnica Pedagogiczna w Kaliszu to 2300 metrów kwadratowych nowoczesnej przestrzeni. Szerokie możliwości dają trzy przeszklone sale, które dzięki przesuwnym ścianom można dowolnie aranżować. Zlokalizowany na parterze magazyn wreszcie pomieści cały księgozbiór Książnicy Pedagogicznej. Cenne zbiory biblioteki również znalazły odpowiednie warunki przechowywania - mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Budynek został wyposażony w nowoczesny sprzęt, między innymi urządzenie pozwalające skanować materiały biblioteczne od książki po gazety do formaty A3/A, tworząc kopie cyfrowe digitalizowanych materiałów. Dla czytelników dostępny jest również trezor, czyli urządzenie które umożliwia oddawanie wypożyczonych książek w dni wolne od pracy. Nowoczesne sale są klimatyzowane, wyposażone w sprzęt audiowizualny. Na pierwszym piętrze znajduje się letni taras. Do dyspozycji jest winda osobowa i towarowa. Gmach jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Stworzono warunki lokalowe do rozwijania nowych funkcji bibliotek pedagogicznych, w tym służących podnoszeniu kompetencji cyfrowych nauczycieli, uczniów, mieszkańców Kalisza i regionu. Nowoczesne wyposażenie podniosło poziom atrakcyjności usług bibliotecznych, głównie związanych z udostępnianiem zbiorów - dodaje Paulina Stochniałek, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu to nie tylko biblioteka. Jak mówi Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, będzie ona w znaczący i nowoczesny sposób wspomagać pracę placówek oświatowych.

- Jest to miejsce, które również zachęcać będzie lokalną społeczność do korzystania zarówno z bogatego księgozbioru, a także do uczestniczenia w organizowanych imprezach kulturalno-oświatowych - mówi Dorota Kinal.

Ze względu reżim sanitarny uroczyste otwarcie biblioteki odbędzie się w przyszłym roku. Jednak czytelnicy mogą już 21 grudnia rozpocząć korzystanie z zasobów biblioteki.

- Nasi czytelnicy i goście, oprócz bogatego księgozbioru, będą mogli podziwiać wiernie odtworzoną pracownię Władysława Kościelniaka. W nowoczesnej przestrzeni miejsce pracy twórczej kaliskiego artysty znalazło swoje godne miejsce. Zgodnie z ideą biblioteki otwartej użytkownicy biblioteki mają bezpośredni dostęp do 15 tysięcy woluminów, a dzięki nowoczesnej aranżacji mają także możliwość korzystania ze stref wypoczynku z książką lub czasopismem w ręku - dodaje Jolanta Nowosielska, dyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.

ZOBACZ TAKŻE:

Dworek w Osieku

Opuszczone miejsca. Dworek w Osieku pod Kaliszem. Zabytek po...

Zobacz archiwalne zdjęcia Kalisza sprzed kilkudziesięciu lat


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na turek.naszemiasto.pl Nasze Miasto