Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Murale w Kaliszu. Zobacz najciekawsze ścienne malowidła w mieście. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
W Kaliszu przybywa murali. Ścienne malowidła mają różną tematykę. Jedne są patriotyczne, inne upamiętniają ważne wydarzenia historyczne, a ostatnio przybyło też murali autorstwa fanów Kaliskiego Klubu Sportowego.

Murale w Kaliszu. Oto najciekawsze ścienne malowidła w mieście

Nazwa mural jest pochodzenia hiszpańskiego i oznacza w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne. Takich wielkoformatowych grafik na ścianach budynków w Kaliszu jest coraz więcej. Najnowszy mural powstaje na ścianie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Kaliszu.

Mural powstał też na ścianie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bohaterów Westerplatte w Kaliszu. Jego pomysłodawcami były Miasto Kalisz, Nadleśnictwo Kalisz i Lasy Państwowe.

W 2019 roku na ścianie kamienicy przy alei Wojska Polskiego powstał mural "Flora". Autorem jest kaliski artysta plastyk Michał Mąka. Inspiracją dla Artysty był bardzo dobrze znany mieszkańcom Kalisza posąg Flory - rzymskiej bogini kwiatów i wiosny. Oryginał posągu znajduje się na patio w Ratuszu, a kopia w parku miejskim.

Na budynku przy skrzyżowaniu ulicy Złotej i Garbarskiej znajduje się mural "Geometria dźwięku". Jest to kolejne dzieło Michała Mąki.

Na elewacji Szkoły Podstawowej nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich 1918 - 1919 znajduje się mural który upamiętnia dwie daty z kart historii. Pierwsza to setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, druga to setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Mural oficjalnie odsłonięto w 2018 roku. Autorem jest Dawid Celek, pochodzący z Wrocławia artysta ukończył studia na wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej i Technische Universität Dresden.

Na ścianie budynku Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu znajduje się mural "Kalisz Feniks 1914 - 2014". Praca została wykonana przez studentów Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM, studentów zagranicznych uczelni oraz zaprzyjaźnioną młodzież z kaliskich szkół, według projektu Hanka Foremana z Appallachian State University i prof. Moniki Kostrzewy z UAM. Mural przedstawia wybrane najciekawsze fragmenty miasta, a okazją do stworzenia dzieła był międzynarodowy plener artystyczny zorganizowany na WPA w Kaliszu w ramach projektu Kalisz -Feniks 1914-2014.

Na budynku przy ulicy Nowy Świat 13 zobaczymy mural namalowany przez kaliskich artystów: Damiana Kwiatkowskiego i Michała Mąkę. Mural powstał w 2014 roku i został zrealizowany w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki organizowanego przez kaliski wydział Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

W 2019 roku odsłonięto mural na ścianie kamienicy u zbiegu ulic Cmentarnej i Górnośląskiej. Jest on efektem prac dwóch artystów - Tanji Prill z niemieckiego miasta Hamm i Wojciecha Brewki z Kalisza. Nieprzypadkowo taka para artystów stworzyła ten mural - miasta Hamm i Kalisz są miastami partnerskimi, a dzieło jest symbolem przyjaźni obu miast. Projekt koordynował Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego w Kaliszu. Inspiracją dla Wojciecha Brewki była rzeźba "Muzykanci" która znajduje się w Parku Miejskim.

Przy ulicy Legionów na Skwerze Inwalidów Wojennych mieści się Komenda Hufca ZHP. Na elewacji Komendy możemy zobaczyć mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Na obrazach zobaczymy postać Rotmistrza Pileckiego, Danutę Siedzikównę ps. "Inka", Romana Dmowskiego, Tadeusza Rozwadowskiego, sceny walk z Powstania Warszawskiego, oraz ryngraf - wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej na tle orła. Cała praca utrzymana jest w duchu patriotycznym. Mural powstał w 2013 roku, wspólnym wysiłkiem Stowarzyszenia Kaliscy Patrioci a artysta który namalował dzieło to Michał Przybyłek.

Na budynku przy zbiegu ulic Adama Chodyńskiego i Placu Świętego Józefa 2-4-6 znajduje się mural z wizerunkiem Matki Boskiej, który powstał na potrzeby filmu "Matka 24h". Autorem jest kaliszanin Damian Kwiatkowski znany też jako "Kfiatek" - Absolwent Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych w Kaliszu na UAM.

Obok Baszty Dorotki znajduje się mural "Kalisz Piastowski" autorstwa Damiana Kwiatkowskiego. Przedstawia on panoramę miasta, szkic Szlaku Piastowskiego, a w centralnym punkcie muralu znajduje się postać księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego. Do całej pracy autor dodał także wizerunek obrazu Świętej Rodziny którego oryginał można zobaczyć wewnątrz świątyni.

ZOBACZ TAKŻE:

Patriotyczne graffiti w Kaliszu

Patriotyczne graffiti w Kaliszu. Malowidła na cześć bohaterów


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Murale w Kaliszu. Zobacz najciekawsze ścienne malowidła w mieście. ZDJĘCIA - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na turek.naszemiasto.pl Nasze Miasto