Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naprawa wałów wiślanych: Modernizują wały przeciwpowodziowe by poskromić Wisłę

Agnieszka Ciekot
Na lubelskim odcinku Wisły trwają prace związane z modernizacją wałów wiślanych.
Na lubelskim odcinku Wisły trwają prace związane z modernizacją wałów wiślanych. archiwum/WZMiUW w Lublinie
Nad Wisłą praca wre. I tylko w Kamieniu, gdzie budowany jest nowy most. Kilka kilometrów dalej, ruszyła modernizacja wałów wiślanych. Roboty prowadzone są też na odcinku z Dęblina do Stężycy.

Naprawa wałów wiślanych w gminie Łaziska

W tym roku Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych zaplanował zmodernizować ok.8 kilometrów wałów wiślanych. W grudniu ruszyły prace w gminie Łaziska.

– Po ostatniej powodzi wały obniżyły się o metr, a w niektórych miejscach nawet i więcej. Najgorzej sytuacja wygląda w Kępie Gosteckiej. Jakby przyszła taka fala jak w 2010 r. to wał mógłby nie wytrzymać silnego naporu wody. I tego najbardziej się obawiamy, bo zagrożona byłaby wówczas cała Dolina Opolska – mówi Zygmunt Pyć, wójt gminy Łaziska.

Zarządca wałów zdaje sobie z tego sprawę. – Planujemy do 2015 roku zamknąć całą Dolinę Opolską, czyli zrobić 8,7 km wałów – zapowiada Stanisław Jakimiuk, dyrektor WZMiUW w Lublinie. Prace prowadzone będą na odcinku z Kępy Gosteckiej do Lasu Dębowego. – Polegają one na wzmocnieniu istniejących wałów, podwyższeniu i poszerzeniu ich. Tam gdzie wałów nie ma będziemy budować nowe – tłumaczy. Urzędnicy szacują, że koszt modernizacji obwałowań znajdujących się w gminie Łaziska wyniesie ponad 17 mln zł.

Naprawa wałów wiślanych w Dęblinie i Stężycy

W tym roku zakończy się też modernizacja ponad 4 km odcinka wału przeciwpowodziowego, na odcinku Dęblin - Stężyca. Prace pochłoną ponad 20 mln zł. - Roboty zostały wykonane w 95 procentach. Do odbudowy pozostało 410 metrów wału poprzecznego – wyjaśnia Aneta Lis, rzeczniczka WZMiUW w Lublinie. Efekty zobaczyć będzie można w listopadzie.

Wójt gminy Stężyca chwali to co zostało już zrobione. – To jest rewelacja. Technologia, którą stosują daje gwarancję, że ten wał będzie istniał przez ładne lata. Został on nie tylko podniesiony ale również wzmocniony specjalną przesłoną, której woda już tak łatwo nie podmyje i bobry sobie z nią nie poradzą – mówi Zbigniew Chlaściak, wójt gm. Stężyca.

Ale aby mieszkańcy gminy Stężyca na dobre przestali obawiać się Wisły trzeba byłoby odnowić jeszcze ponad 10 km wałów. – Mamy taki odcinek liczący ponad 4 km, gdzie wałów zupełnie nie ma i woda zalewa tereny rolnicze – przyznaje wójt Chlaściak.

Gmina Józefów nad Wisłą czeka na naprawę wałów wiślanych

Podobny problem istnieje w gminie Józefów nad Wisłą. Na styku dwóch miejscowości Basonia i Wałowic brakuje około 200 metrów wałów. Zarządca ma już opracowaną dokumentację techniczną na budowę tego odcinka i modernizację istniejących wałów wiślanych w Dolinie Józefowskiej. Teraz czeka tylko na środki unijne z nowej perspektywy finansowej, aby móc przystąpić do prac.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolelubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto