Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz w Turku po przebudowie. W budynku będzie Muzeum i Punkt Informacji Turystycznej

Ola Braciszewska
Po przebudowie powierzchnia budynku zwiększyła się pięciokrotnie, a muzeum ma teraz  do dyspozycji 40 pomieszczeń
Po przebudowie powierzchnia budynku zwiększyła się pięciokrotnie, a muzeum ma teraz do dyspozycji 40 pomieszczeń Fot. Ola Braciszewska
Przestronne wnętrza, szklany krużganek, urokliwa galeria, nowoczesność połączona z XIX-wieczną architekturą, a wszystko w klimacie Mehoffera. Tak wygląda ratusz w Turku, którego przebudowa trwała blisko dwa lata. W rozbudowanym budynku działać będzie Muzeum i Punkt Informacji Turystycznej.

Zakrojona na szeroką skalę inwestycja rozpoczęła się w 2008 roku. Wtedy to władze Turku zdobyły dofinansowanie na renowację zabytkowych polichromii w miejscowym kościele oraz przebudowę ratusza. Realizacja projektu promującego miasto, w którym pracował Józef Mehoffer, kosztowała blisko 11,5 mln zł. Przebudowa samego ratusza ponad 6,3 mln zł. - Otrzymaliśmy 70 procent dofinansowania na realizację naszego projektu, tak że miasto dołożyło do tej inwestycji tylko co czwarty grosik - mówi Zdzisław Czapla, burmistrz Turku.

Przebudowa ratusza trwała 20 miesięcy

Z ratusza wyprowadzono Urząd Stanu Cywilnego, a cały budynek przekazano do dyspozycji Muzeum Rzemiosła Tkackiego. Przed rozpoczęciem remontu, muzealne eksponaty w obawie przed ich zniszczeniem przewieziono do Muzeum Okręgowego w Koninie. Potem wkroczyli budowlańcy. Efekt ich pracy jest oszałamiający. Ze starego budynku pozostały wyłącznie ściany zewnętrzne, stropy, dach i schody. Resztę gruntownie przebudowano. I chociaż od strony rynku nie widać zmian, to wejście od podwórza zaskakuje.

W przyległym do ratusza obiekcie powstał dwukondygnacyjny, przeszklony krużganek. Na podwórzu wygospodarowano natomiast miejsce na dziedziniec. - Krużganek chcemy wykorzystywać do działalności muzealnej. Będzie tu można organizować na przykład wystawy - mówi Bartosz Stachowiak, dyrektor turkowskiego muzeum.- Dziedziniec został tak zaprojektowany, żeby służył jako sala audiowizualna czy koncertowa. Zamontowaliśmy też specjalne bloczki, które mogą być ekranem zewnętrznym. Można wtedy stworzyć salę kinową.

Inwestycja kosztowała ponad 6,3 mln zł

Przechodząc szklanym korytarzem można dotrzeć do kawiarni z tarasem albo pracowni tkackiej, ceramicznej, witrażu, wypożyczalni zbiorów, sali przeznaczonej do prowadzenia lekcji muzealnych, sali komputerowej i pomieszczenia na gry oraz zabawy z najmłodszymi. - Chcemy, żeby dzieciom muzeum nie kojarzyło się tylko z patetycznymi zbiorami. Będziemy starali się edukować dzieci i młodzież przez zabawy - mówi Stachowiak.

W budynku całkowicie zmienił się układ sal. W części ratuszowej wybudowane zostało specjalne, wysokie na pięć metrów pomieszczenie, w którym prezentowane będą projekty witraży Józefa Mehoffera. - Na pierwszym piętrze znajdować się będzie galeria Mehofferowska, w której niektóre projekty będzie można oglądać również z balkonu na strychu - opowiada Stachowiak. - Mamy tu też salę koncertową z fortepianem z 1863 roku i pomieszczenia na wystawy czasowe - dodaje.

Przy drzwiach wejściowych do ratusza znajdzie się Punkt Informacji, w którym będzie można dostać broszury i przewodniki, ale też bilety na koncerty oraz mecze piłkarskie. Oficjalne otwarcie "nowego" muzeum przewidziane jest na koniec maja.

**Chcesz skontaktować się z autorem informacji?

[email protected]

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na turek.naszemiasto.pl Nasze Miasto