Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten inwazyjny chwast może okazać się źródłem młodości! Naukowcy odkryli, że wpływa na produkcję kolagenu i zapobiega powstawaniu zmarszczek

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Ta niepozorna roślina może w przyszłości stać się jednym ze składników kosmetyków przeciwzmarszczkowych.
Ta niepozorna roślina może w przyszłości stać się jednym ze składników kosmetyków przeciwzmarszczkowych. aszak/Pixabay
Najnowsze odkrycie naukowców może w przyszłości zrewolucjonizować rynek kosmetyczny. Testy laboratoryjne wykazały, że związki zawarte w kolczastych owocach rzepienia – popularnego chwastu mogą wpływać na procesy regeneracyjne skóry i oraz zapobiegać powstawaniu zmarszczek!

Spis treści

Rzepień – nowe odkrycie naukowców. Jak działa na skórę?

Według najnowszych doniesień naukowców w owocach popularnego chwastu – rzepienia – znajdują się substancje aktywne, które mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Dzięki temu mogą zmniejszać uszkodzenia skóry spowodowane ekspozycją na promienie UVB i przyspieszać gojenie się ran. Ekstrakty z tej rośliny mogą także wpływać na produkcję kolagenu, który sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

– Odkryliśmy, że owoc rzepienia może chronić skórę i pomagać w zwiększaniu produkcji kolagenu – powiedział Eunsu Song, doktorant na Uniwersytecie Myongji w Korei Południowej, który prowadził badania z professor Uniwersytetu Myongji Jinah Hwang. – Pod tym względem może być atrakcyjnym składnikiem kremów lub innych produktów kosmetycznych. Prawdopodobnie wykaże efekt synergistyczny przeciw starzeniu się skóry, jeśli zostanie zmieszany z innymi skutecznymi związkami, takimi jak kwas hialuronowy lub kwas retinowy – dodaje.

Wyniki najnowszych badań są obiecujące! Rzepień może pomóc produkować kolagen i regenerować skórę

To badanie jest pierwszym, które sprawdziło właściwości owocu rzepienia, jako środka gojącego rany i chroniącego skórę. Jak podaje Neuroscience News, naukowcy najpierw zbadali właściwości molekularne ekstraktów z owoców rzepienia i wyizolowali konkretne związki, które mogą przyczyniać się do działania przeciwutleniającego i przeciwzapalnego.

Następnie wykorzystali hodowle komórkowe i model tkanki 3D o właściwościach podobnych do ludzkiej skóry, aby zbadać, w jaki sposób związki te wpływają na produkcję kolagenu, gojenie się ran i uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UVB.

Wyniki pokazały, że ekstrakty z owoców rzepienia pobudzały produkcję kolagenu, przyspieszały gojenie się ran i wywierały działanie ochronne przed promieniowaniem UVB. Okazało się także, że owoce uprawiane w Korei Południowej mają nieco wyższe właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne oraz większą aktywność gojenia się ran niż te uprawiane w Chinach.

Czym jest rzepień? W medycynie ludowej jest stosowany od wieków

Rzepień to roślina pochodząca z Europy Południowej, Azji Środkowej i Chin, która rozprzestrzeniła się na całym świecie. Często spotykana jest na wilgotnych lub piaszczystych obszarach, takich jak przydrożne rowy czy brzegi rzek, zazwyczaj bywa uważana za szkodliwy chwast. W Polsce występuje nielicznie, głównie w rejonach południowych. Ma charakterystyczne owoce, pokryte sztywnymi łuskami i zadziorami.

Rzepień od wieków stosowany był w medycynie ludowej jako lek na bóle głowy, zatkany nos, zaburzenia pigmentacji skóry i jej stany zapalne, a także na choroby związane z gruźlicą i reumatoidalne zapalenie stawów oraz w leczeniu biegunki.

Jak podaje Neuroscience News, w ostatnich latach naukowcy zbadali jego potencjalne zastosowanie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i raka.

Badacze zwracają jednak uwagę na to, że w kolcach owoców znajduje się toksyczny składnik, karboksyatractylozyd, który może uszkadzać wątrobę. Dlatego potrzebne są dalsze badania, które pomogą ustalić bezpieczną dawkę, umożliwiającą wprowadzenie rzepienia w przyszłości na rynek kosmetyczny. 

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na turek.naszemiasto.pl Nasze Miasto