Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystość upamiętniająca w 80. rocznicę pierwszego transportu Żydów z Koła w Chełmnie nad Nerem

Aleksandra Polewska-Wianecka
Aleksandra Polewska-Wianecka
facebook.com
8 grudnia na terenie Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odbyła się uroczystość upamiętniająca w 80. rocznicę pierwszego transportu Żydów z Koła.

Uroczystość rozpoczęła się od przemówień dr Anny Ziółkowskiej, dyrektor Muzeum Martyrologiczne w Żabikowiew Żabikowie i dr. Krzysztofa Witkowskiego, burmistrza Miasto Koło. Uczestnicy przeszli następnie pod pozostałości piwnic pałacowych, które zajmują szczególne miejsce w historii obozu, ponieważ ofiary spędzały tam ostatnie chwile życia przed wejściem do mobilnych komór gazowych.

Relacja Michała Podchlebnika

Uczennica Liceum Ogólnokształcące im Kazimierza Wielkiego w Kole odczytała fragment relacji Michała Podchlebnika, uciekiniera z obozu zagłady, opisującej akcję wysiedleńczą z getta w Kole. Modlitwę za zmarłych odśpiewał Borys Weininger z Gmina Żydowska w Łodzi - Kehila Kedosza Łódź. Następnie chargé d'affaires Ambasada Izraela w Polsce, Tal Ben-Ari Yaalon wygłosiła przemówienie, w którym podkreśliła znaczenie obozu śmierci w Chełmnie w historii Zagłady. Ofiary obozu upamiętniono poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy ruinach pałacu.

Otwarcie wystawy "Życie kolskich Żydów sprzed lat..."

Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy czasowej „Życie kolskich Żydów sprzed lat…” z oprowadzaniem kuratorskim Magdaleny Babik. Następnie uczestnicy zapoznali się z nieznanym do tej pory świadectwem ostatnich więźniów obozu, o którym opowiedziała Małgorzata Grzanka, opublikowanym w nowym wydawnictwie „Nazwali to, że biorą na robotę… Dokumenty osobiste więźniów niemieckiego obozu zagłady w Chełmnie”.
Słowo do zgromadzonych skierowali wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, odczytane przez jego doradczynię Mariolę Rakiewicz, a także Izzi Keren, przewodniczący Ziomkostwa Żydów z Koła w Izraelu. Przed rozpoczęciem uroczystości pani Yaalon zwiedziła teren Miejsca Pamięci w Chełmnie wraz z wystawami stałymi, po jej zakończeniu złożyła kwiaty przy Ścianie Pamięci w Lesie Rzuchowskim.

Uczestnicy

W uroczystości wzięli udział również: przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi Józef Weininger, burmistrz Dąbia Tomasz Ludwicki, wójt Gminy Grzegorzew Bożena Dominiak, zastępca Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Grażyna Brzezińska, kierownik Biura Badań Oddziałowych IPN w Poznaniu, prof. UAM dr hab. Konrad Białecki, Przewodnicząca Rady Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie prof. UAM dr hab. Danuta Konieczka – Śliwińska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto