18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska na weekend: Pałac Gorzeńskich w Dobrzycy [ZDJĘCIA]

Waldemar Kaiser
Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy
Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy Irena Kuczyńska
W ramach cyklu Wielkopolska na weekend zapraszamy do niewielkiej Dobrzycy w powiecie pleszewskim, która w tym roku odzyskała prawa miejskie utracone przed osiemdziesięciu laty. Ozdobą miasteczka jest pałac Gorzeńskich, w którym mieści się Muzeum Ziemiaństwa.

Pałac w Dobrzycy szczęśliwie nie podzielił tragicznego losu dziesiątków tysięcy obiektów zabytkowych w Polsce. Przetrwał okupację i PRL. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku odzyskał swoją dawną świetność. Wart jest zobaczenia! Wart, by poznać jego historię. I to nie tylko ze względu na ziemiański rodowód, ale też związki z wolnomularstwem.

Zobacz też: Wielkopolska na weekend - Propozycje na krótki wypad

Pałac nieco ucierpiał w czasie II wojny światowej. Niemcy w jego wnętrzach urządzili bowiem magazyn zboża. Podobnym barbarzyństwem wykazali się polscy komuniści w latach pięćdziesiątych. Obiekt poniósł i wtedy straty. W latach PRL zmieniało się jego przeznaczenie. Służył miedzy innymi za mieszkania i biura oraz siedziby organizacji i instytucji. W 1988 pusty pałac przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu. Klasycystyczna siedziba Gorzeńskich zyskała status placówki muzealnej.

Zobacz też: Wielkopolska na weekend: Propozycje dla aktywnych

Obiekt wybudowany został w latach 1798-1799 przez Stanisława Zawadzkiego dla adiutanta i szefa kancelarii wojskowej króla Stanisława Augusta, generała Augustyna Gorzeńskiego. Nie bez powodu symbolika architektoniczna pałacu i otaczającego go parku nawiązuje do tradycji wolnomularskich. Warto odnotować, iż generał należał do loży Bracia Zjednoczeni, a od 1811 roku zaś do Wielkiego Wschodu Narodowego. Masonami byli nie tylko Gorzeński i Zawadzki, a także obydwaj Smuglewiczowie – twórcy pałacowych fresków. Natomiast późniejszy właściciel Dobrzycy hrabia Zygmunt Czarnecki był kolekcjonerem masoników.

Wolnomularska przeszłość pałacu spowodowała, że w przeszłości myślano nawet o utworzeniu w Dobrzycy muzeum wolnomularstwa.

W pałacu na uwagę zasługuje, między innymi zespół malowideł, z nieznanymi dotychczas działami Franciszka i Antoniego Smuglewiczów., polichromie Roberta Stankiewicza, oraz sztukaterię Michała Ceptowskiego.

Zobacz też: Wielkopolska na weekend- TOP 10: Zamki

Zwiedzając muzeum, nie można pominąć parku krajobrazowego wokół pałacu. Dodajmy, że jednego z pierwszych w Wielkopolsce. Był to typowy dla XVIII wieku park utrzymany w tylu angielskim z budującymi romantyczną atmosferę budowlami. Wówczas wyglądał inaczej niż obecnie. Współczesny Jego obecny wygląd jest dziełem hrabiego Zygmunta Czarneckiego i współczesnych konserwatorów.

Dobrzyca nie bez powodu nazywana jest Wielkopolskimi Łazienkami.

Skomentuj:

Wielkopolska na weekend: Pałac Gorzeńskich w Dobrzycy [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto