Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia tygodnia serwisu Głos.TV [WIDEO]

RED
67 rocznica wyzwolenia Poznania - 23 lutego 2012
67 rocznica wyzwolenia Poznania - 23 lutego 2012 Łukasz Gdak
Obejrzyj, co działo się w tym tygodniu w Poznaniu. Zobacz wiadomości serwisu GŁOS TV.

* Szpitalik nową siedzibą młodych filmowców z UAM

Kiedyś był tam szpital studencki, teraz jest nowoczesne studio filmowe. Mowa o Uniwersyteckim Studiu Filmowym UAM, które od poniedziałku działa przy alejach Niepodległości. Studio jest jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc w Polsce.

W budynku, w którym obecnie mieście się Ośrodek Dydaktyczno Multimedialny, wcześniej znajdował się szpital studencki a później akademik nazywany Szpitalikiem. Od czerwca zeszłego roku budynek przeszedł gruntowny remont, rozpoczęto dostosowywanie pomieszczeń do wymagań studia filmowego.

Wyposażenie pomieszczeń studia kosztowało prawie 2 miliony złotych. Urządzenia służące do obróbki dźwięku posiadają najlepsze certyfikaty jakości, a sprzęt video zapewnia możliwość montażu obrazu w wysokiej rozdzielczości

Oprócz studia filmowego w budynku swoją siedzibę ma już katedra studiów azjatyckich oraz centrum e-learningowe. Koszt całej inwestycji to około 7 milionów złotych, z czego znakomitą większość stanowiła dotacja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

* Karnawałowa fiesta w Termach Maltańskich

Wtorek był ostatnim dniem karnawału. Z tej okazji w całym mieście odbywały się różne imprezy kończące okres zabawy. Jedną z nich, Wielką Fiestę, zorganizowały Termy Maltańskie.

Zabawę w Termach poprowadzili instruktorzy z czterech szkół i grup tanecznych. Poznaniaków przybyłych na zabawę uczyli przede wszystkim podstawowych kroków oraz układów tanecznych, których wykonanie przynosi najlepszą zabawę w wodzie. Wszystko po to by podkreślić, że Termy są miejscem tropikalnym

Królowała zatem muzyka afro i latino reggae oraz rytmy karaibskie. Oprócz tego goście mogli obejrzeć pokaz brazylijskiej sztuki walki capoeiry i pokazy taneczne, w szczególności zmysłowy taniec brzucha. Wielka Fiesta to jedna z pierwszych ale na pewno nie ostatnich tego typu imprez w Termach

Karnawałowa impreza rozpoczęła się o godzinie 18 i trwała pięć godzin aż do zamknięcia obiektu.

* Miasto daje prawie 3 miliony na 81 projektów kulturalnych

2 miliony 900 tysięcy złotych. Dokładnie tyle rozdysponował poznański urząd miasta na tegoroczne wydarzenia kulturalne. Wśród współfinansowanych imprez, były te dobrze znane, ale pojawiło się też pare niespodzianek.

Wśród zwycięzców konkursu na dofinansowanie znalazły się coroczne imprezy takie jak: Dni Pyrlandii, Festiwal Teatralny Maski, czy Pyrkon gromadzący rzesze fanów fantastyki

Do urzędu miasta trafiło 281 ofert. Wszystkie wnioski rozpatrywała sześcioosobowa komisja składająca się z dwojga urzędników i czworga przedstawicieli organizacji pozarządowych o charakterze kulturalnym. Oprócz tego komisja współpracowała z sześciesięcioma ekspertami, specjalistami z różnych dziedzin, którzy służyli głosem doradczym

Wśród wniosków, które nie znalazły aprobaty urzędników i ekspertów, można wyróżnić Festiwal Gitarowy, Festiwal Nostalgia czy szereg projektów realizowanych przez klub Blue Note.

Z nagrodzonych ofert, największą dotację otrzymał Salon Muzyczny Muzeum Feliksa Nowowiejskiego, Festiwal Ukraińska Wiosna oraz projekt kulturalny KontenerArt.
W czwartek obchodziliśmy rocznicę wyzwolenia Poznania. 67 lat temu wojska radzieckie wyparły z miasta stacjonujące oddziały wojsk Rzeszy Niemieckiej. Główne uroczystości odbyły się na Cytadeli.

67. rocznica zakończenia walk o Poznań

Punktualnie w samo południe w całym Poznaniu zawyły syreny. W ten sposób uczczona została 67. rocznica wyzwolenia miasta. 20 stycznia 1945 roku niemieckie dowództwo zaskoczone szybkimi działaniami Armii Czerwonej ogłosiło alarm dla Twierdzy Poznań. Po ciężkich walkach z Rosjanami Niemcy zostali zepchnięci na Cytadelę. Jej szturm rozpoczęto z 22 na 23 lutego.

Obchody rocznicy rozpoczęły się na miłostowskim cmentarzu. Tam zostały złożone kwiaty w kwaterach poległych żołnierzy. Na górnym tarasie Cytadeli w samo południe, przy wtórze syren w całym mieście, rozpoczęly się główne uroczystości rocznicowe.

W imieniu władz Poznania mówił Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta Poznania.

W uroczystości wziął również udział Władimir Tkaczew, konsul generalny Federacji Rosyjskiej. Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod pomnikami: Cytadelowców walczących w 1945 roku, żołnierzy radzieckich oraz żołnierzy alianckich.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wydarzenia tygodnia serwisu Głos.TV [WIDEO] - Turek Nasze Miasto

Wróć na turek.naszemiasto.pl Nasze Miasto